Salon Rk

 

Salo_old_vaakuna_100x139

Salon rotaryklubin vuonna 1948 perustetun 37 jäsenen klubin presidenttinä kaudella 2020-2021 on Kari Ehrnrooth ja sihteerinä Timo Hukka. Kauden 2021-2022 presidenttinä tulee toimimaan Jari Seikkula.

Klubi kokoontuu Salon Seurahuoneella, Asemakatu 1  keskiviikkoisin klo 12:30 – 13:45 sekä kuukauden ensimmäisenä tiistaina iltakokouksena klo 17:00 – 18:15.
Klubiohjelman näet tästä.

Salon Rotaryklubin toiminnan ydintä ovat viikkokokous, kansainvälinen oppilasvaihto ja yhteiskunnallinen palvelutoiminta.

Salon rotaryt kokoontuvat keskiviikkoisin yhteisen lounaan yhteydessä sekä kuukauden ensimmäisenä tiistaina ns. iltakokouksena. Viikkokokous on väylä monipuoliseen ja usein oman ammattialan ulkopuoliseen, uuden tiedon saamiseen ja omaksumiseen. Viikkotapaaminen antaa myös mahdollisuuden verkottumiselle ja uusien henkilösuhteiden luomiselle. Salon rotaryklubi pyrkii panostamaan erityisesti viikko-ohjelman ajankohtaisuuteen, monipuolisuuteen ja mielenkiintoisuuteen.

Vaihto-oppilastoiminta lisää nuorten yhteiskunnallisia valmiuksia sekä kykyä vastata kansainvälisyyden haasteisiin. Salon klubi on vuosittain sekä lähettänyt että vastaanottanut yhden vaihto-oppilaan. Rotaryjärjestö on jo itsessään portti kansainvälisiin suhteisiin niille, jotka ovat kiinnostuneita toimimaan maamme rajoja laajemmissa yhteyksissä.

Salon Rotaryklubin jäsenet ovat mukana yhteiskunnallisessa palvelutoiminnassa sekä osana kansainvälistä Rotaryjärjestön kampanjointia että vuosittain päätettävän oman palveluprojektin puitteissa.
Tervetuloa mukaan joukkoomme!

 

Salon Rotaryklubin perustiedot
Piirin nro: 1410
Perustettu: 28.10.1948
Kummiklubi: Turku – Åbo Rotaryklubi
Jäsenmäärä: 43 henkilöä
Kokous: Keskiviikko 12:30 – 13:45
  Joka kuukauden ensimmäinen tiistai klo 17:00 – 18:15
  Ravintola Salon Seurahuone
  Asemakatu 1, FIN 24100 SALO
  +358 (0)2 7337 123
Toimihenkilöt 2020 – 2021
Presidentti Kari Ehrnrooth kari.ehrnrooth (at) aminne.inet.fi
Tuleva presidentti Jari Seikkula rusadv (at) me.com
Edellinen presidentti Ari Tiainen ari.tiainen (at) euro-baltic.fi
Sihteeri Timo Hukka timo.hukka (at) evl.fi
Klubimestari Jukka Vuorio jukka.vuorio (at) auditori.fi
Nuorisovaihtoasiamies Mikko Koskinen mikko.koskinen (at) skroy.com
Rahastonhoitaja Ville Elomaa ville.elomaa (at) luukku.com
Nettivastaava Mika Kortelainen mika.kortelainen (at) live.com